Dlatego coaching nie jest lekarstwem na wszystkie problemy.

Coaching stał się ogromnie chętnie używanym wśród licznych osób stwierdzeniem. W największym skrócie będzie to wsparcie innych osób w tym, żeby jeszcze lepiej oni działali i wspinali się na wyżyny swoich możliwości. Coaching nierozerwalnie wiąże się z osobą trenera, którego zadaniem będzie wsparcie swojego podopiecznego w osiągnięciu celów, które zostaną wyznaczone.

W ciągu ostatnich lat wokół coachingu pojawiło się wiele mitów, które wynikają z różnorodnych powodów. Część osób widzi w tym lek na wszystkie kłopoty w osobistym i zawodowym życiu, inni z kolei podążają za modą, nie do końca dokładnie wiedząc, na czym polega coaching. W efekcie doprowadzić to wszystko może do niekoniecznie realnych celów, a w rezultacie gorzkich rozczarowań.

Często na przykład problemem będzie twierdzenie, że skoro zatrudniło się już coacha, to może on doprowadzić do oczekiwanych zmian bez jakiegokolwiek wysiłku ze strony osoby, którą się opiekuje. A w rzeczywistości sytuacja znacznie inaczej będzie wyglądać. Coach to jest osoba, jaka pokaże cel i daje impuls do działania, lecz dużą część pracy i tak powinna zrobić dana osoba.

Kolejnym problemem będzie postawa, że samo spotykanie się z coachem, jego doświadczenie i osobowość bardzo szybko dadzą określone efekty, niejednokrotnie stwierdzenie tego typu będzie się słyszało od przełożonych albo kolegów. Tymczasem po paru sesjach będzie się okazywało, że wszelkie zmiany będą wymagać mimo wszystko dużego zdeterminowania i własnej pracy, i bardzo szybko zaczyna się pojawiać rozczarowanie oraz zniechęcenie.

Oczywiście nie jest tak, że coaching będzie posiadał jedynie wady i wcale się nie sprawdza, ponieważ tak czy inaczej jest to technika która się cechuje naprawdę sporą skutecznością i efektywnością. Wymaga jednak należytego podejścia tak naprawdę od samego początku, wiele problemów się bowiem bierze z zupełnego niezrozumienia tego, na czym oparta jest praca z coachem.

Gdy ktoś będzie się decydował świadomie na jakieś większe zmiany w swoim życiu i będzie zdeterminowany, żeby to zrobić, to obecność coacha na pewno mu w tym pomoże. Przede wszystkim będzie on pokazywał ścieżkę, którą powinno się podążać, żeby zmiany, które się planuje naprawdę poszły w dobrą stronę.