Jakich pracowników najbardziej brakuje na naszym rynku pracy.

<!–more–>W ostatnim czasie pracodawcy mają naprawdę duże problemy z wyszukaniem pewnych ludzi na różne stanowiska, obecnie jest to około 45 procent wszystkich firm. Jak się okazuje, tego typu sytuacja ma miejsce dużej ilości gospodarek, zaś nasz kraj znajduje się znacznie powyżej średniej w tym zestawieniu. Jest to skutkiem kilku powodów i z pewnością z takich okoliczności cieszą się sami pracownicy.
Problemy z zatrudnieniem mają firmy z różnych branż, sytuacja dotyczy tak naprawdę doświadczonych pracowników fizycznych i kierowców, jak również specjalistów i inżynierów. Aktualnie można już tak naprawdę powiedzieć o kryzysie na całym świecie, gdyż zakres tego zjawiska zaczął osiągać niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich kilku lat znacząco się pogłębiając.
Wbrew opiniom i twierdzeniom, stawiającym wśród mocno poszukiwanych zawodów specjalistów IT, to statystyki nieco inaczej wyglądają. Co prawda znalezienie porządnej osoby do działu IT bez przerwy nie jest proste, to w praktyce w całościowym zestawieniu zajmują oni dopiero ósmą pozycję. A najtrudniej już od kilku lat jest zatrudnić wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Ta grupa pracowników jest jednak bardzo szeroka i obejmuje sporo zawodów. W pierwszej kolejności szukani są monterzy, mechanicy i elektrycy, dużym wzięciem cieszą się także stolarze, spawacze oraz osoby mające uprawnienia na wózki widłowe. We wszystkich tych branżach coraz trudniej jest z wyszukaniem kompetentnej, zaangażowanej osoby do pracy.
Kolejną bardzo poszukiwaną i ciężką do znalezienia grupą pracowników są kierowcy zawodowi, głównie ciężarówek i autobusów, a później operatorzy maszyn oraz inżynierowie. Miejsca kolejne przysługują usługowej i gastronomicznej branży – różnego rodzaju hotele i restauracje również łatwo mieć nie będą jeśli mają w planach rozszerzyć zatrudnienie o rzetelne osoby na rozmaite stanowiska.
Biorąc pod uwagę sytuacje coraz częściej można zauważyć w dużej ilości branż coraz większą walkę o dobrego pracownika. Przedsiębiorstwa jakie chcą zdobyć nowych proponują naprawdę atrakcyjne warunki, więc obecni pracodawcy także są zmuszeni do podjęcia odpowiednich działań, jakimi w pierwszej kolejności będą zwiększone pensje.