Czy automatyzacja pracy ma wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatnie miesiące to coraz lepsza sytuacja na pracowniczych rynkach – jak pokazują dane udostępnione przez Ministerstwo Pracy, bezrobocie osiągnęło najmniejszy od 1991 roku poziom. W październiku bieżącego roku miało wartość 8,2 procenta, a jakieś spadki zanotowano w prawie wszystkich województwach. Taka sytuacja oznaczać będzie dla pracodawców, że mogą pojawić się u nich problemy z zatrudnieniem odpowiednich specjalistów.

Z całą pewnością taka sytuacja ma miejsce w branżach związanych z nowymi technologiami, tam już od kilku lat pracujący tam ludzie mają świadomość tego, że stawianie warunków jest po ich stronie. Lecz bardzo podoba sytuacja pojawia się ostatnio w zupełnie nowych branżach, między innymi w obszarach, w których całkiem niedawno jeszcze warunki dyktowali pracodawcy.

Tego typu sytuacja jest korzystna nie tylko dla samych pracowników, lecz również dla naszej gospodarki, jaką będzie napędzał wzrost wypłat. Oprócz tego duże znaczenie zaczynają mieć różne benefity, którymi pracownicy są kuszeni. Zaliczają się do nich między innymi karnety do obiektów sportowych, opiekę medyczną czy też pakiet ubezpieczeń dla pracownika i jego rodziny.

Co ciekawe, trendy w naszym kraju są zupełnie inne, niż w reszcie świata, gdzie jest obserwowany ciągły wzrost poziomu bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że w 2017 roku liczba ludzi bez stałej pracy osiągnąć nawet poziom blisko 200 milionów. Najważniejszym powodem takich problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Wbrew tezom licznych osób, technologiczny postęp i zwiększająca się automatyzacja zbyt mocno nie wpływają na poziom bezrobocia. Takie hasła słyszy się często od dziewiętnastego wieku, a cały czas mimo wymyślenia ogromnej ilości maszyn i urządzeń pracownicy dalej są niezbędni. Faktem jest natomiast to, że zaawansowane technologie powodują znikanie pewnych zawodów i tworzenie się innych.

Ilość takich nowych zawodów w ostatnim czasie bardzo dynamicznie rośnie, albo w bezpośredni sposób one korzystają z nowoczesnych technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z takich też powodów coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zajęcie muszą inwestować w swój rozwój i nie bać się zmian.